
Modeikonen Giorgio Armani avled idag vid 91 års ålder.
Bild: Aurelien MorissardDagens ETC
Ingen annan kunde ju låta en till synes diskret beige cashmererock bölja fullt så bekymmerlöst stenrikt hela vägen ner till golvet som Giorgio Armani.
Andres Lokko minns modelegenden som han en gång träffade på ett lyxhotell i Londons Mayfair – och som återigen blivit en djupt relevant inspirationskälla.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Kostnadshyra för kulturinstitutioner avskaffas

Veronica Maggio: ”Jag var fruktansvärt dålig på kärlek”

Oppositionen om kulturkanon: ”Waste of time”

Björn Söder släpper proisraelisk musik: ”Förnekar Palestina”

Symbolen för våra stängda hjärtan
