Hoppa till innehållet

Krönika

Myra Åhbeck Öhrman: Unga män kan inte vara vänsterns fiender

Internet är en miljö där ensamhet, ilska och oro inte kanaliseras mot de strukturer som producerar dem – som den nedmonterade välfärden – utan mot lättare måltavlor som feminister, invandrare och ”wokeness”, skriver Myra Åhbeck Öhrman.

Internet är en miljö där ensamhet, ilska och oro inte kanaliseras mot de strukturer som producerar dem – som den nedmonterade välfärden – utan mot lättare måltavlor som feminister, invandrare och ”wokeness”, skriver Myra Åhbeck Öhrman.

Bild: Shutterstock (redigerad)

ETC nyhetsmagasin

Unga män trycks högerut, klick för klick. Men ensamhet, ilska och oro behöver kanaliseras mot strukturerna som producerar dem.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.
Kommentera

Expos nya årsrapport för ”den rasideologiska miljön” visar en oroande trend, med det högsta antalet verksamma grupperingar sedan de startade dokumentationen 2008. Expo beskriver hur en ny generation pojkar och unga män, som förlorat sin tro på demokrati, lockas via sociala medier och radikaliseras genom våldsamt innehåll och retorik.  

Louis Althusser beskrev ideologi som något mer än idéer om hur världen borde fungera. Det handlar också om föreställningar om oss själva och vår plats i världen, formade av ”interpellation” – vardagliga tilltal från samhällets institutioner. I den digitala tidsåldern kommer tilltalet inte längre från klassrummet eller kyrkan, utan från Tiktok-flödet, Youtube-thumbnails och Discord-notifikationer. 

Internet har blivit som en omfattande ideologisk statsapparat bortom statens kontroll, outsourcad till plattformar vars primära syfte är att köpa och sälja uppmärksamhet, där unga män formas av notiser, memes och rekommendationer till subjekt som inte ifrågasätter systemet utan bara reagerar på det, klick för klick.

Det är en miljö där ensamhet, ilska och oro inte kanaliseras mot de strukturer som producerar dem – arbetsmarknaden, bostadskrisen, den nedmonterade välfärden – utan mot lättare måltavlor som feminister, invandrare och ”wokeness”. Det som kunde vara råmaterial för klassmedvetenhet förvandlas till alienation som går att tjäna pengar på.  

Interpellationen sker en meme i taget, en like i taget, tills de format en sammanhängande världsbild byggd för att fjättra dig istället för att befria dig. Och medan vänstern fastnar i problemformuleringar bygger högern pipelines: från osäkerhet till ideologi, från gillamarkering till subjekt.

Vi behöver en socialistisk digital kraft som inte bara bemöter reaktionärt innehåll, utan erbjuder något bättre: förklaringsmodeller rotade i materiell analys och solidaritet. Det kräver digitala miljöer där unga män kan prata om kön, klass och makt – utan att reduceras till karikatyrer eller fiendebilder.

Algoritmen kommer aldrig att befria oss. Men den kan störas, utmanas – och i bästa fall, omformas.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.