Hoppa till innehållet

Krönika

Liria Ortiz: Skyll inte på unga som lägger ut nakenbilder

Liria Ortiz
Bild: Fransicio Goya, Dagens ETC (montage)

Dagens ETC

AI och sociala medier är inte fienden – de är vår spegel.

Därför är svaret inte förbud, utan något annat. Något som bara människor har.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Många oroar sig för att AI ska ta våra jobb, fatta beslut åt oss och i förlängningen styra våra liv. Det väcker rädsla, ångest och en känsla av maktlöshet. Samtidigt pågår något betydligt mer konkret idag. Krig rasar, barn dör, mänskliga rättigheter urholkas eller försvinner. Våra livsvillkor försämras genom beslut vi själva saknar möjlighet att påverka. 

Som psykolog ser jag ett tydligt mönster. Vår rädsla riktas mot framtiden och mot AI, medan vi idealiserar den värld vi lever i idag – som om den redan vore mänsklig, rättvis och styrd av empati. Det är den inte. Vi lever i en tid där makt koncentreras till ett fåtal och där beslut fattas som påverkar vår vardag negativt. För den som drabbas spelar det liten roll om besluten tas av en algoritm eller av en politiker. Effekten är densamma. Den psykiska hälsan försämras samtidigt som resurser och tillgången till stöd minskar. Psykologiskt vet vi att långvarig maktlöshet bryter ner.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.