Hoppa till innehållet

Krönika

Ann-Helen Meyer von Bremen: Revolt i skafferiet

Ann-Helen Meyer von Bremen

ETC nyhetsmagasin

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.
Kommentera

Länge fanns det bara vetemjöl. Då var det lugnt, städat och väldigt tråkigt. Hur det var malt eller vilken vetesort det var hade jag ingen aning om. Nu finns där inte bara mjöl på dinkel, ölandsvete, dalavete, upplandsvete, svedjeråg och korn, utan även från olika gårdar och kvarnar. Det är kaos på mjölhyllan men det är oerhört mycket roligare att baka bröd nu. Och det blir godare!

Den gastronomiska mångfalden i mitt skafferi är ett resultat av en spirande biologisk mångfald på åkrarna. Allt fler bönder har börjat odla de gamla kulturspannmålen, för att de är godare, näringsrikare och mer robusta i ett föränderligt klimat. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

3 mån för bara 29 kr

Från
29 kr för 3 mån
Beställ här

Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.

Tidningen i brevlådan varje fredag

Från
295 kr för tre mån
Beställ här

Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.