Hoppa till innehållet

Krönika

Clara Lee Lundberg: Kvinnor är det svaga könet, igen

Clara Lee Lundberg
Bild: AP/TT (montage)

Dagens ETC

Det är visserligen ingen nyhet att världens mäktigaste nationer styrs av maktfullkomliga män, men med Trumps återkomst som USA:s president har killarnas ”revansch” mot tjejerna verkligen fullbordats.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Ett halvroligt skämt som jag har kört de senaste åren är att fråga killar hur det känns att tillhöra ”det svaga könet”.De brukar reagera olika beroende på hur trygga de är som män, men ofta skrattar de. 

Man ska egentligen inte analysera skämt, för så fort man försöker slutar det att vara roligt. Men jag tror att det eventuellt kittlande i frågan är att den anspelar på något som känns ”sant”, det vill säga den svårnavigerade och delvis förändrande mansroll som många män måste förhålla sig till idag. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.