Hoppa till innehållet

Krönika

America Vera-Zavala: Nobels fredspris ligger i tiden

America Vera-Zavala
Bild: Shutterstock (montage)

ETC nyhetsmagasin

Jag tillhör en vänstergeneration som inte tror på väpnad kamp. Dagens vänster kan behöva komma till andra slutsatser när den ska stå upp mot extremhögerns våldsromantik.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.
Kommentera

Trump fick inte 2025 års fredspris – det tilldelades en relativt ung latinamerikansk kvinna och världen drog en lättnadens suck. Nobelkommittén gav Maria Corina Machado priset för hennes ”outtröttliga arbete för att främja demokratiska rättigheter för Venezuelas folk och för sin kamp för att uppnå en rättvis och fredlig övergång från diktatur till demokrati”.

Det låter ju bra, och många reagerade positivt. Men då har man missat vad Maria Corina Machado har gjort, och vad hon vill.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

3 mån för bara 29 kr

Från
29 kr för 3 mån
Beställ här

Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.

Tidningen i brevlådan varje fredag

Från
295 kr för tre mån
Beställ här

Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.