Hoppa till innehållet

Krönika

Felicia Larsson: Jag gick på polisens tjejkväll – och kände samhörighet med Carin Götblad

Felicia Larsson
Bild: Tim Aro/TT, Chris Pizzello/AP, Jessica Gow/TT (montage)

Dagens ETC

Vem vill bli polis och hur ska polisen locka fler tjejer till Sveriges största arbetsgivare i offentlig sektor?

Dagens ETC besökte polisens tjejkväll för att söka svar – och fann en plats för de redan invigda, ett stycke Beyoncé och förvånansvärt lite om utmaningarna med att verka i en mansdominerad kår.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

“Nja alltså jag vet inte riktigt” är antagligen varken ett särskilt populärt eller smart svar när en polis med orubblig blick frågar om man är sugen på att söka till polisutbildningen. I alla fall inte när frågan ställs på polisens egna tjejkväll, som riktar sig till just tjejer som funderar på att bli polis.

Och de tjejerna är många: under året har över 800 deltagit på Stockholmspolisens fem tjejkvällar, som är så populära att man måste anmäla sig flera veckor i förväg för att knipa en plats. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.