Hoppa till innehållet

Krönika

Ann-Helen Meyer von Bremen: Jag är rädd för rädslan

Ann-Helen Meyer von Bremen

ETC nyhetsmagasin

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.
Kommentera

Allt fler svenskar oroar sig inför framtiden. Enligt SOM-institutet är det hela 75 procent som tycker att utvecklingen i landet går åt fel håll. Det är rekordmånga. Kriminalitet, risk för krig, klimatet, narkotika och ekonomin är några saker som bekymrar många.  

Jag har respekt för människors oro, men det är själva rädslan som gör mig mest nervös. Rädsla är ingen bra grogrund för en blomstrande demokrati, tvärtom. Det snabba NATO-inträdet utan någon egentlig diskussion, är ett exempel på detta, liksom alla ständiga nya lagar som begränsar vår frihet.  

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

POPULÄRT VAL

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Läs digitalt i tre månader för bara 99 kronor. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.