Hoppa till innehållet

Krönika

Selma Brodrej: En medveten shitshow om samer

Selma Brodrej
Ola Wong och Peter Wennblad deltog och rörde upp känslor i ett samtal på Bokmässan, under rubriken ”Samerna – privilegierad minoritet eller utsatt urfolk?”

Ola Wong och Peter Wennblad deltog och rörde upp känslor i ett samtal på Bokmässan, under rubriken ”Samerna – privilegierad minoritet eller utsatt urfolk?”

Bild: TT, Press (montage)

Dagens ETC

Ett provokativt seminarium om samer på Bokmässan i Göteborg har orsakat konflikt.

Men ingen borde vara förvånad. Två av deltagarna är kända för att skapa kaos i offentliga sammanhang.

I slutändan har arrangören ett stort ansvar. Det räcker inte med att bjuda in de mest kontroversiella rösterna för att ett samtal ska bli lyckat.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

”Samerna – privilegierad minoritet eller utsatt urfolk?”

Det var rubriken på ett av de seminarium som arrangerades under helgen på Bokmässan i Göteborg. I ett annars lyckat och hyllat samtalsprogram stack punkten ut redan på förhand på grund av sitt provokativa anslag. Jag var inte där, men enligt vittnesmål som nu cirkulerar på både sociala och traditionella medier, blev samtalet precis så stormigt och polemiskt som man hade kunnat gissa. Folk från publiken har kallat det för ”ett slag i magen” och besökare ska ha lämnat gråtande.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.