Hoppa till innehållet

Kommentar

America Vera-Zavala: Vi ska vara tacksamma för att Farah Abadi slipper ta debatten

America Vera-Zavala
Bild: Ian Cheibub/Natur och Kultur, Caisa Rasmussen/TT (montage)

Dagens ETC

Min generation var skolade att alltid debattera med sexistiska män. Om vi lät bli var vårt enda val att själva lämna rummet.

Vi hade aldrig möjlighet att slänga ut dem.

Det här är en kommentar.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Det finns män och så finns det män.

En av mina favorithistorier om Zlatan handlar om hur han som nittonåring ger sig ut på Malmös gator i sin bil för att jaga torskar. Han låtsas vara polis och ger sig på en man som inte ens är en torsk, men ändå… i valet mellan att köpa sex och jaga de som gör det, så tar Zlatan ställning.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.