Hoppa till innehållet

Kommentar

Joakim Medin: Turkiets attack mot oss ingår i ett större mönster

Joakim Medin
Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

Bild: Thaier Al-Sudani/TT

Dagens ETC

Turkiets angrepp mot mig och Dagens ETC ingår i en ny eskalering, som också drabbat brittiska BBC och tyska Deutsche Welle. Ett år efter att jag själv återvände hem från turkiskt fängelse är det uppenbart att Erdogan internationaliserar sin förföljelse av journalister.

– Turkiska myndigheter skickar ett tydligt budskap om att kritisk, oberoende och internationell rapportering inte kommer att tolereras, säger Deutsche Welle-redaktören Erkan Arikan, vars Turkietkorrespondent sitter fängslad i Marmarafängelset sedan i februari.

Det här är en kommentar.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Sveriges nyhetskonsumenter har all rätt att tycka att det börjar bli lite tråkig upprepning i rapporteringen om min kommande rättegång i Turkiet. Torsdagen den 7 maj sköt en domare i Istanbul upp saken för tredje gången. Det hette att man saknade ett papper från Sverige – som skickades till Ankara redan i januari.

Arbetsgången är typisk för Turkiet. Rättsväsendet arbetar mycket långsamt, även när anklagelserna är så pass allvarliga som i mitt fall. Men det går också att tala något mindre typiskt i den här berättelsen: att de två åtalen mot mig över huvud taget finns och är fortsatt aktiva, nu ett år efter att jag återvände hem till Sverige. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.