Kommentar
Daria Spitza: Sälj grej med tjej – och rasbiologi


En av reklambilderna i American Eagles kampanj med Sydney Sweeney.
Bild: American EagleDagens ETC
Förra veckan släppte det amerikanska klädmärket American Eagle en jeansreklam med Sydney Sweeney i huvudrollen. Reklamen har väckt starka reaktioner – ungefär som varje gång Sydney Sweeney gör något, kan man tycka. Men den här gången är raseriet faktiskt befogat.
Utöver att reklamen har märkligt påtagliga rasbiologiska undertoner, knyter den också an till en redan kontroversiell och illa beryktad del av modehistorien.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.