Kommentar
John Lapidus: Luftfartsverket, vill ni att Sverige ska bli som USA?


Börjar det inte bli provocerande med alla dessa tjänstemän som kräver förtur till vård framför alla andra medborgare? skriver John Lapidus.
Bild: Shutterstock (montage Vilma Ljunggren)Dagens ETC
Det börjar bli standard att tjänstemän med trygga och välavlönade anställningar bryter mot hälso- och sjukvårdslagens portalparagraf om vård efter behov och på lika villkor. Nu är det Luftfartsverkets tur. Senast den 27 mars ska försäkringsbolagen inkomma med bäst och billigast möjliga anbud om privat sjukvårdsförsäkring för 1 400 anställda på den statliga myndigheten.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

EU:s feghet mot Turkiet handlar om vår invandringspolitik

Det är motbjudande att Turkiet vill döma Dagens ETC:s reporter

Nej, det är inte ”starka reaktioner” när folk är dumma i huvudet

Hjälp oss få hem Joakim Medin

Påven öppnade ett fönster som knappast kan stängas igen
