Under helgen meddelade Vänsterpartiet att man vill att Lorena Delgado Varas lämnar sina uppdrag för partiet. Skälet är ”bristande omdöme”, vilket bland annat uttryckts av att hon återpublicerat ett antisemitiskt inlägg på X.
Lorena Delgado Varas, som suttit i partistyrelsen och varit riksdagsledamot sedan 2018, har sagt att hon ångrar publiceringen och raderade sitt inlägg när hon förstod att det var antisemitiskt. Trots det kräver alltså Vänsterpartiets partistyrelse att hon lämnar sina uppdrag. Partiledare Nooshi Dadgostar sa i söndags till flera medier att Delgado Varas saknat omdöme vid upprepade tillfällen, och att hon förväntar sig att riksdagsledamoten följer beslutet.
Oavsett vad man tycker om petningen sätter Vänsterpartiet här en signalpolitisk ribba. De tydliggör var partiets gränser går och visar indirekt att andra partier har betydligt större överseende med deras förtroendevaldas uttalanden.
På Adolf Hitlers födelsedag den 20 april sattes stora banderoller med svastikor upp ovanför en tunnel på Essingeleden i Stockholm. Polisen meddelade att de inte hade någon misstänkt, men trots det var Moderaternas riksdagsledamot Lars Beckman snabb med att vädra en egen teori. ”Har palestinierna satt upp dem?”, frågade han, i TV4:s kommentarsfält.
Kommentaren togs bort av Lars Beckman, som säger till Gefle Dagblad att han raderade den eftersom den ”kunde misstolkas”. Men anklagelsen mot palestinier är bara en i raden av insinuanta, konspiratoriska och rasistiska uttalanden som riksdagsledamoten gjort och som accepterats av Moderaterna och deras partiledare Ulf Kristersson.
År av överträdelser, utan uteslutning från partiet
Lars Beckman har tidigare, bland annat, hävdat att den sekulära socialisten Ali Esbati skulle kunna bli nästa ledare för den terrorklassade islamistiska sekten Hizbollah. Han har sagt att Sveriges välstånd är byggt av den vita, svenska mannen och har anklagats för att ha knuffat två äldre kvinnor under en klimatdemonstration.
År av överträdelser, utan uteslutning från partiet. Tvärtom är Lars Beckman utöver sin plats i riksdagen även ledamot i civilutskottet och suppleant i finans-och arbetsmarknadsutskottet.
Och Moderaterna är långt ifrån värst. Vad gäller skandalösa uttalanden och gränslöst beteende är deras samarbetsparti Sverigedemokraterna självklara förstapristagare.
Där hittar vi riksdagsledamoten och skattefuskaren David Perez som 2023 förlorade en tvist mot Skatteverket. Kammarrätten fastslog att han undanhållit och lämnat oriktiga uppgifter i sina deklarationer gällande aktier för sammanlagt 44 miljoner kronor som slussats från bolag i skatteparadis.
Perez dömdes till att betala drygt tio miljoner i skatt, men har trots det fått behålla sina uppdrag i partiet.
Ett fall som påminner om Lorena Delgado Varas är Richard Jomshofs spridning av rasistiska satirteckningar. Bilderna, som delades av Jomshof 2024, föreställer muslimska karikatyrer i sammanhang som på olika sätt är nedsättande. Inläggen gjorde att Särskilda åklagarkammaren utredde honom för hets mot folkgrupp och att han tillfälligt pausade sitt uppdrag som ordförande för justitieutskottet.
Nooshi Dadgostar har nu, med all önskvärd tydlighet, besvarat den frågan. Det som återstår är för Ulf Kristersson att göra detsamma
Sverigedemokraternas respons? Partikamraten Mattias Karlsson delade vidare bilderna för att stötta Jomshof, som också fick fortsätta i ordföranderollen för justitieutskottet fram tills att han själv lämnade den i februari 2025.
Ulf Kristersson har tidigare skrivit en kommentar till Expressen och DN om Lorena Delgado Varas. Där hävdar han att ”... detta är ovärdigt en ledamot av Sveriges riksdag och andra partier skulle ha tagit sådana saker på mycket stort allvar. Men inte Vänsterpartiet. Frågan har ställts flera gånger men måste ställas igen: Var går egentligen gränsen för Nooshi Dadgostar?”.
Nooshi Dadgostar har nu, med all önskvärd tydlighet, besvarat den frågan. Det som återstår är för Ulf Kristersson att göra detsamma vad gäller sina egna partimedlemmar och de sverigedemokrater regeringen samarbetar med.