Kommentar
Joakim Medin: JD Vance hyllar Orbán – anklagar Bryssel för valpåverkan
Den amerikanska vicepresidentens medialt uppmärksammade besök till Budapest sker bara dagar innan det viktiga parlamentsvalet den 12 april.
Bild: Attila VolgyiDagens ETC
Den amerikanske vicepresidentens besök i Budapest och stöd till Orbáns agenda är unikt i ett EU-sammanhang. Med detta visar Trumps USA att man söker skada den europeiska gemenskapen och föredrar att stötta ett antidemokratiskt läger, framför ett demokratiskt.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Efter ett halvår med kulturkanon spelar alla teater om svenskhet
Kampen mot gängen har blivit ett krig om detaljer
Vi kan inte vika oss av rädsla för att bli åtalade
Bilden på Alan Kurdi är inte ”propaganda”
SVT:s sparpaket inget dråpslag: Krisen kommer sedan