Hoppa till innehållet

Kommentar

Joakim Medin: Har det nu gjorts fler eftergifter till Erdogan?

Joakim Medin
Bild: TT/AP/Shutterstock Montage: Dagens ETC

Dagens ETC

Turkiets president Erdogan har lämnat in Sveriges Natoansökan till parlamentet för ratificering. Nu vittrar regeringen Kristersson en politisk seger, men ingenting talar för att den turkiska utpressningen skulle vara över.

Det här är en kommentar.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Joakim Medin

Text och bild

Recep Tayyip Erdogan är känd för att vara en ledare som sällan gör någonting utan att det finns en baktanke om att det kan gynna hans egna politiska intressen. I synnerhet sedan han för några år sedan lät införa det starkt centraliserade, auktoritära presidentsystemet i Turkiet.

Sedan Sverige ansökte om medlemskap i Nato i maj 2022 har president Erdogan utgjort det största hindret på vägen. Han har villkorat medlemskapet mot att Sverige lämnar ut regimkritiker i exil, förbjuder koranbränningar eller agerar lobbyist för ett turkiskt EU-medlemskap. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser
Joakim Medin

Text och bild

Ämnen i artikeln