Kommentar
Lars Palmgren: Haitis hopp om en ljusare framtid har brunnit ner
Dagens ETC
Det finns platser som transcenderar det fysiska utrymme de upptar. Som står för något större, ljusare, bättre. I Haitis huvudstad Port au Prince har en sådan plats just försvunnit. Lars Palmgren undrar vad det innebär för ett land som sett mer än sin beskärda del av våld och mörker.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Grattis SD, ni lyckades till slut ”äga liberalismen”
Projektet lagt på is – kulturkanon är stöld av skattemedel
Farlig kortsiktighet eller ryska intressen tycks styra regeringens politik
Den lugna frågan som fick manosfären att spricka
Två maskerade hjältar som räddar oss från att dö av uttråkning