Kommentar
Teodor Stig-Matz: Gullar vi för mycket med våra svenska idrottsstjärnor?
I dag är idrottare i princip fridlysta, men så har det inte alltid varit. Fråga bara Tommy Salo, menar Teodor Stig-Matz.
Bild: Lise Åserud/AP/TTDagens ETC
I dag har våra svenska idrottare i princip blivit fridlysta. Minsta kritik målas i medierna upp som en hatstorm, och våra blågula representanter kallas för hjältar – även när de förlorar, skriver Teodor Stig-Matz.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Deppigt om OS-peppade barn får vända i dörren
Nazistpysslingshowen är bra crazy comedy – för dina skattepengar
Tyska vapenbeskedet är en förlust för folkrätten
Ni missar poängen om Staffan Hildebrand
Nej, grabbar blir inte män av att se Bad Bunny på tv