Hoppa till innehållet

Kommentar

Annie Croona: Deppigt om OS-peppade barn får vända i dörren

Men det är ju inte bara inspiration som gör en idrottskarriär möjlig. Det måste finnas föreningar och dessa måste befolkas med ideella krafter som vallar skidor, håller träningar och sköter ekonomin, skriver Annie Croona.

Men det är ju inte bara inspiration som gör en idrottskarriär möjlig. Det måste finnas föreningar och dessa måste befolkas med ideella krafter som vallar skidor, håller träningar och sköter ekonomin, skriver Annie Croona.

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Svenska OS-framgångar väcker idrottslust hos barn och unga. ”Ta emot dem”, säger curlingkommentatorerna under en av matcherna. För det är ju inte bara inspiration som krävs för att ett idrottsintresse ska frodas. Det kräver ekonomi, engagemang och satsningar.

Men tyvärr kommer många föreningar att tvingas säga nej när nyfrälsta längdskidåkare och curlingspelare knackar på.

Det här är en kommentar.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

OS är underbart. Inte bara för att de redan nördiga, som jag, får frossa i idrott hela dagarna, utan också för att de oinvigda plötsligt finner sig själva djupt engagerade i en curlingmatch. Det är charmen med OS – det är så lätt att dras med.

Det finns alltid något att kolla på, och i många sporter gör Sverige succé. Som i längdskidorna, där Frida Karlsson visat fenomenal form och tagit två raka OS-guld. Eller i curlingen, där syskonparet Isabella och Rasmus Wranå tog ett oväntat guld i mixklassen. Det är svårt att inte fastna.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.