Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

XR:s klimatkupp på H&M-stämman: ”Vi har inte råd med snabbmode”

Några av aktivisterna utanför lokalen i Solna där H&M-stämman hölls.

Några av aktivisterna utanför lokalen i Solna där H&M-stämman hölls.

Bild: XR

Dagens ETC

Ett 20-tal aktivister från Extinction rebellion fanns på plats när H&M:s årsstämma gick av stapeln under onsdagen. Kravet: Att klädjätten tar sitt klimatansvar och slutar med fast fashion. Inför stämman hade nätverket också lämnat en motion om helt cirkulär produktion till år 2026.

– Vi har redan kläder för sex generationer på jorden – vi behöver inte fler, säger My Ericson, en av aktivisterna som deltog i protesten.

Kommentera

”Vetenskapen är tydlig, den globala temperaturökningen måste begränsas till 1,5 grader – och som ett globalt modeföretag måste vi agera”, skriver H&M på sin hemsida. Den svenska klädjätten har länge haft en hög svansföring i hållbarhetsfrågor. Samtidigt är bolaget en global aktör i en av världens mest resurskrävande och förorenande branscher: den växande fast fashion-industrin. Snabba modecykler med ständigt uppdaterade klädkollektioner driver på den eskalerande miljö- och klimatkrisen, och som världens andra största producent av textilier har H&M ett extra stort ansvar, anser kritiker. Bolaget har även varit föremål för flera uppmärksammade mediala granskningar som visar att det brister i sitt utlovade arbete för klimat och miljö. 

”Här för att störa”

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.