Hoppa till innehållet

Socialdemokraterna

”Högern har gjort klimatet till en fråga om identitetspolitik”

Annie Ross är styrelseledamot i S-föreningen Reformisterna. Nästa år kandiderar hon till riksdagen. ”Jag är övertygad om att vi behöver fler klimatengagerade politiker i riksdagen”, säger hon.

Annie Ross är styrelseledamot i S-föreningen Reformisterna. Nästa år kandiderar hon till riksdagen. ”Jag är övertygad om att vi behöver fler klimatengagerade politiker i riksdagen”, säger hon.

Bild: Zanna Nordqvist

Dagens ETC

Sedan 2017 har Annie Ross jobbat för en skarpare och mer rättvis socialdemokratisk klimatpolitik. Efter årets partikongress är hon hoppfull.

– Vi har gett klimatpolitiken en ny inriktning. Med lånefinansiering och högre skatt för rika är en rättvis omställning fullt möjlig, säger Annie Ross, som kandiderar till riksdagen i nästa års val.

Kommentera

Annie Ross känner större tillförsikt än på länge. Sedan 2017 har hon engagerat sig för Socialdemokraterna med målet att höja det största partiets klimatpolitiska ambitioner. Och efter årets kongress finns det fog för att prata om en rejäl omsvängning, anser hon.

– När jag gick med i partiet fanns det en väldigt stark tro på att marknaden skulle lösa klimatomställningen, och det var inte särskilt mycket fokus på rättvis omställning för vanligt folk. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.