I november sa Irans president Masoud Pezeshkian att det inte finns något annat sätt att möta Teherans vattenkris än att ”flytta huvudstaden”, en idé som framförts även av tidigare administrationer.
Bild: Vahid SalemiDagens ETC
Irans huvudstad Teheran genomlider just nu den värsta torkan sedan 1970-talet.
Vattenreservoarerna är nästan tomma och president Masoud Pezeshkian varnar för att stadens invånare måste evakuera om regnet uteblir.
– Situationen är extremt allvarlig, säger Amir AghaKouchak, som forskar om vattensäkerhet vid University of California i Irvine.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Så kan ändrade tidtabeller göra flyget grönare
I köttkrisens spår – så blir du en fena på vego
Isabella Lövin: ”Ett underbetyg för den svenska regeringen”
Högermedier jublar över ”uppnådda klimatmål”
Pusselbit i klimatkampen kryper omkring i träden