Hoppa till innehållet

Cancer

Studie dras tillbaka – sponsrades av kemijätte

Monsantos bekämpningsmedel Roundup, i vilket glyfosat ingår, stod 2009 för en tiondel av hela bolagets intäkter. Men det är också en av de produkter som via stämningar från personer som drabbats av cancer kostat bolaget mångmiljardbelopp.

Monsantos bekämpningsmedel Roundup, i vilket glyfosat ingår, stod 2009 för en tiondel av hela bolagets intäkter. Men det är också en av de produkter som via stämningar från personer som drabbats av cancer kostat bolaget mångmiljardbelopp.

Bild: Mike Mozart

Dagens ETC

Redan 2017 kunde advokater i en amerikansk rättegång visa hur Monsanto i hemlighet låg bakom en forskningsstudie från år 2000. Studien slog fast att ogräsmedlet glyfosat var ofarligt för människor och djur – trots forskning som visade motsatsen.

Nu reagerar den vetenskapliga tidskrift som publicerade studien.

Kommentera

Ingen risk för cancer. Ingen risk för reproduktiv hälsa. Och inga negativa konsekvenser för hormonsystemet hos vare sig människor eller djur. 

Det var slutsatsen i en forskningsstudie om riskerna med ogräsmedlet glyfosat som publicerades i tidskriften Regulatory Toxicology and Pharmacology i april 2000. 

Beskedet var mycket välkommet för kemi- och läkemedelsjätten Monsanto som vid tidpunkten ägde patentet för glyfosat. Mellan 1974 och 2015 var ämnet världens mest använda ogräsmedel som Monsanto via bekämpningsmedlet Roundup tjänade multum på. Enligt The Economist stod produkten så sent som 2009 för en tiondel av bolagets intäkter.

Bidrog i hemlighet

Men att beskedet var välkommet är inte detsamma som att det var oväntat. 

I samband med en rad domstolsprocesser i USA där Monsanto stämts av tusentals personer som fått cancer efter kontakt med bolagets produkter kom det redan 2017 fram att ovan nämnda studie var ett beställningsjobb från Monsanto själva och till vilken bolagets egna forskare bidragit med data. 

Inget av detta framgick dock i studien. 

Nu drar Martin van den Berg, chefredaktör för Regulatory Toxicology and Pharmacology, konsekvenserna av avslöjandet.

”Farhågor har väckts rörande författarskapet till denna artikel”, ”forskningsresultatens giltighet” och ”möjliga intressekonflikter hos författarna”, skriver han i tidskriften och berättar att han försökt få tag på den ende av listade författare som ännu är vid liv, inte fått något svar och därför dragit tillbaka studien.

Bland frågetecknen som chefredaktören ville få klarhet i var varför författarna ignorerat forskning som fanns tillgänglig vid tidpunkten och som gick emot studiens resultat.

Dagens ETC har tidigare skrivit om glyfosat, bland annat om när EU-domstolen hävde ett beslut om att hemligstämpla information om glyfosat, om en lobbyist som erbjöds att dricka av en produkt han själv ansåg ofarlig och om hur argentinska barn kan ha blivit sjuka av just Roundup.

  • Glyfosat är ämnet i ogräsmedel som gör att växten dör.
  • I Sverige är det inte tillåtet att använda bekämpningsmedel som innehåller glyfosat i bland annat hemträdgårdar, kolonilotter och på skolgårdar
  • Hälsoriskerna av att få i sig glyfosat är omtvistade. Enligt Världshälsoorganisationen WHO är ämnet troligen cancerframkallande. Enligt andra instanser inom EU, FN och USA anses ämnet däremot inte utgöra en cancerrisk. 
  • Hösten 2023 godkände EU-kommissionen användning av glyfosat i växtskyddsmedel fram till 2033. Kommissionen uppmanar dock medlemsländerna att ”vara särskilt uppmärksamma på bedömningen av konsumenters exponering genom efterföljande gröda”.
  • Sommaren 2025 visade en studie att långvarig exponering för glyfosat hos försöksdjur orsakar cancer, och detta i doser som EU idag anser vara säkra för människor.

Källor: Livsmedelsverket, SLU, pan-europe.info

Monsanto går i graven 

  • 2018 köptes Monsanto upp av tyska Bayer. 
  • 2020 gick Bayer med på att betala stora summor i skadestånd i stämningsmål kopplade till Monsantos produkter Roundup, PCBs och Dicamba.
  • Totalt betalade Bayer ut nästan 11 miljarder dollar, motsvarande över 100 miljarder kronor, till tusentals personer som fått cancer av Monsantos produkter.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.