Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

Rikas konsumtion krossar klimatmål

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Dollarmiljonärernas ­flygresor, yachter och överdrivna ­konsumtion gör det omöjligt att nå klimatmålen. Det visar ny forskning.

– Politiken måste förstå att vi har ett problem, säger professor Stefan Gössling vid Linnéuniversitetet.

Andelen dollarmiljonär­er i världen fortsätter öka, och deras konsumtion och utsläppstunga levnadsvanor gör det svårt, om inte omöjligt, att uppfylla Parisavtalets mål, enligt en ny studie.

Det är Stefan Gössling, professor i turismvetenskap vid Linnéuniversitetet, som tillsammans med forskarkollegan Andreas Humpe vid yrkeshögskolan HM i München som tagit fram en modell för hur många dollarmiljonärer det kommer att finnas i världen 2050 och hur stora utsläpp de kommer att orsaka.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser