Claudia Dillmann från Svenska fåravelsförbundet håller kurser för fårbönder om hur de kan utöka sin ullanvändning.
Bild: Christine Olsson/TTDagens ETC
Användningen av plast ökar i Sverige och globalt. Men på flera håll byts nu plasten ut – mot fårull.
Företaget Woola använder det istället för bubbelplast i förpackningskuvert, och i skidorten Bruksvallarna ligger för första gången en stor ullfilt över snön för att lagra den till nästa säsong.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
En av tre påverkas av extremhetta
Svantesson vill pressa EU för att sänka bensinpriset: ”Ska klara sin vardag”
”Man kan inte ha en grön omställning och stoppa det gröna”
Krävs på miljardbelopp av fossiljätte – nu är hela Greenpeace hotat
Ny larmrapport: Klimatupphettningen accelererar