Hälsa
PFAS hittades i menstrosor

Menstrosor marknadsförs ofta som ett mer miljövänligt alternativ, men flera produkter har visat sig innehålla PFAS. Arkivbild.
Bild: Annette Riedl/AP/TTDagens ETC
Menstrosor och återanvändbara bindor kan innehålla ”evighetskemikalien” PFAS, enligt en ny amerikansk studie.
Produkterna utgör en risk både för dem som bär dem och andra, enligt forskarna.
Forskare från Notre Dame-universitetet i USA har testat mer än 70 produkter från Nord- och Sydamerika, Europa och Asien, bland annat mensunderkläder, återanvändbara bindor och menskoppar.
Majoriteten av produkterna – 71,2 procent – innehöll så låga halter att forskarna utgår från att de inte tillförts avsiktligt utan till exempel kan ha överförts från förpackningsmaterial.
Men 33 procent av menstrosorna och 25 procent av de återanvändbara bindorna stack ut med halter som var så höga att de måste ha varit del av tillverkningen.
Säljs som miljövänliga
Graham Peaslee, professor emeritus i fysik och astronomi och som lett studien, har tidigare gjort studier på mensskydd för engångsbruk. Han påpekar att marknaden för återanvändbara mensprodukter växer snabbt och att de säljs som mer miljövänliga och marknadsförs mot konsumenter som vanligtvis är hälso- och miljömedvetna.
“Vi fann att nästan en tredjedel av dem tillverkades med PFAS. Det innebär att de utgör en risk både för dem som bär dem och för oss andra när de så småningom kasseras, eftersom vi vet att dessa evighetskemikalier stannar kvar när de hamnar på soptippar och förorenar bevattnings- och dricksvattensystem för oss alla", säger han i en kommentar.
Det har visat sig att PFAS kan migrera från behandlade ytor, vilket oroar forskarna eftersom produkterna bärs så nära kroppen.
Peaslee tillägger att det fortfarande är mycket man inte vet om i vilken utsträckning PFAS används vid tillverkningen och risken för att kemikalierna absorberas genom huden av användarna.
Rätt frågor
Forskarna har medvetet valt att inte uppge vilka varumärken som innehöll höga koncentrationer, men hoppas att studien ska bidra till ökad insyn över vilka ämnen som används av branschen och hjälpa konsumenter att ställa rätt frågor.
En annan viktig upptäckt i studien är enligt forskarna att det bara är en bråkdel av de undersökta märkena som avsiktligt använder PFAS. Det är goda nyheter, slår Peaslee fast:
“Det visar att PFAS inte behövs för att tillverka miljömedvetna produkter, och tillverkarna bör kunna tillverka dem utan att de innehåller kemikalier som ger anledning till oro.”
Studien har publicerats i Environmental science & technology letters.
Fakta: PFAS
PFAS står för poly- och perfluorerade alkylsubstanser och kan också kallas högfluorerade ämnen.
PFAS är kemikalier skapade av människan som bryts ner extremt långsamt och därför ansamlas i naturen och i våra kroppar.
Att återkommande få sig PFAS under längre tid kan påverka hälsan på sikt. Foster, spädbarn och barn tros vara extra känsliga. Studier har visat att PFAS-ämnen kan påverka immunförsvar, födelsevikt, kolesterolhalten i blodet, vara reproduktionsstörande samt öka risken för vissa cancerformer.
PFAS har tillverkats sedan 1950-talet och är bland annat smuts- och fettavvisande. Det finns i allt möjligt som smink, impregnering, popcornpåsar, brandskum och solceller.
PFAS finns inte naturligt i naturen, men hittas numera överallt. Bland annat kan miljontals européer vara utsatta av för höga nivåer i sitt dricksvatten.
Detta kanske också intresserar dig

FN-domstolen: Länder kan ha rätt till klimatskadestånd

Klimataktivister döms till fängelse – utför nya aktioner på samma mosse

Ny FN-rapport: Fossila bränslen ökar trots billigare grön energi

Ny studie visar: Facebook är värsta platsen för klimataktivister

Nu yttrar sig världens högsta domstol om länders klimatansvar
