Hoppa till innehållet

PFAS

Ny typ av PFAS-ämnen funnet i späckhuggarnas späck

Späckhuggare.

Späckhuggare.

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Svenska forskare har tillsammans med kollegor från Kanada och Grönland funnit en ny typ av PFAS-ämnen som ansamlar sig i späcket hos späckhuggare. Fyndet väcker enligt forskarna nya frågor om djur högt upp i näringskedjan och hur människors hälsa påverkas av PFAS.

– De här fynden tyder på att även människor troligen lagrar PFAS-ämnen i sin fettvävnad, säger Jonathan Benskin, professor vid Institutionen för miljövetenskap vid Stockholms universitet.

Kommentera

Den nya studien, som sammanställts av forskare från Stockholms universitet och Naturhistoriska riksmuseet i ett samarbete med forskare från Kanada och Grönland, avslöjar förekomsten av fem PFAS-ämnen som tidigare aldrig återfunnits och rapporterats hos vilt levande djur. Till skillnad från välkända och tidigare studerade PFAS-ämnen har de nya ämnena inte heller funnits där de normalt brukar återfinnas – i djurens lever och blodmassa – utan i späckhuggares fettrika späck.

– Det här är första gången som PFAS har visat sig ansamlas i fett, vilket utmanar den gamla uppfattningen att PFAS främst binder till proteiner och ansamlas i levern eller i blodet, säger Jonathan Benskin, som är medförfattare till studien.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.