Hoppa till innehållet

Uranbrytning

Myndigheter sågar regeringens uranförslag

LKAB:s gruva i Malmberget.

LKAB:s gruva i Malmberget.

Bild: Carl-Johan Utsi / TT

Dagens ETC

I oktober la regeringen fram ett förslag som innebär en uppmjukning av reglerna för godtagbara halter av uran i vatten. Tanken är att förändringen ska träda i kraft redan i början av januari.

Nu möter förslaget massiv kritik från ansvariga myndigheter.

Kommentera

Uran är giftigt, även i små mängder, därför har Havs- och vattenmyndigheten satt en väldigt låg gräns för hur mycket uran som får finnas för att vattenkvalitén ska anses vara god. Maximalt får halten ligga på några få miljondels gram per liter. 

– Det som är speciellt med uran är att det påverkar skelettet på vattenlevande organismer ungefär på samma sätt som kadmium. Det låga värdet har satts utifrån biologiska undersökningar av ämnets giftighet, säger Havs- och vattenmyndighetens generaldirektör Anna Ledin. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.