
Olga Grönvall Lund tillsammans med Lena och Rosanna Endre vid ett av Reformatens tidigare event.
Bild: Kegen LorentzonDagens ETC
På lördag firar matrörelsen Reformaten femårsjubileum. Tillsammans med bland andra Rebellmammorna kommer de att utlysa ett nationellt nödläge för matsystemet, berättar grundaren Olga Grönvall Lund.
– Sverige är riktigt jävla dålig på det här området. Vi är det land som äter mest ultraprocessad mat i Europa. Men det finns lösningar som är både goda och vackra.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.