Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

Klimataktivister får upprättelse – visselblåsande polis säger sig straffas

Bild: Jana Eriksson

Dagens ETC

I somras reste sex finländare till Sverige. De ville delta i en klimataktion på Gotland – istället hamnade de i Migrationsverkets förvar för att senare utvisas.

Polisanställda varnade för att aktivisterna frihetsberövades utan stöd i lagen och nu har Migrationsverket upphävt utvisningsbeslutet. Samtidigt säger sig en av poliserna som blåst i visslan ha straffats av sina chefer.

Omhändertaganden, häktning och åtal – efter att M- och SD-politiker i våras uppmanade till hårdare tag mot klimataktivister tycks rättsväsendet ha lyssnat. I torsdags väckte åklagare åtal mot 12 personer från gruppen Återställ våtmarker, som under året limmat fast sig på E4:an. Samma dag visade det sig att en annan insats mot klimataktivister saknade stöd i lagen. 

Det var i slutet av augusti som sex finländska klimataktivister, som ville demonstrera mot Cementa på Gotland, stoppades av polisen redan vid Vikingterminalen i Stockholm och därefter frihetsberövades. Efter fyra dagar avvisades de samt förbjöds att besöka Sverige under två år. Förfarandet har väckt frågor, vilket Dagens ETC skrev om i slutet av augusti. Senare rapporterade finska Hufvudstadsbladet att insatschefen medgav oklarheter, som skulle ha berott på missförstånd i kommunikationen. Men enligt personer som HBL har pratat med och som deltog i polisinsatsen var det en civil gruppchef som bestämde att aktivisterna skulle omhändertas, trots att hen saknade befogenheter att ta sådana beslut. Personen själv förnekar anklagelserna, och insatschefen hävdar att han tog de avgörande besluten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser