
Poliser kämpar med att avlägsna aktivister som gräver igen diken för att stoppa klimatskadlig torvbrytning vid Grimsås mosse.
Bild: Återställ våtmarkerDagens ETC
I onsdags greps flera aktivister från rörelsen Återställ våtmarker som försöker stoppa den klimatskadliga torvbrytningen vid Grimsås Mosse. På en film syns hur polisen kämpar med att få upp en av aktivisterna ur ett dike.
Det har irriterat Liberalernas rättspolitiska talesperson Martin Melin, som i ett inlägg på Instagram uttrycker att aktivisterna hindrar polisen från annat viktigt arbete.
– Det var inte vi som bjöd in poliserna – vi har två friande domar som visar att det är lagligt att gräva igen diken, kommenterar Pontus Bergendahl, presstalesperson för Återställ våtmarker.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Träd sänker temperaturen – kan rädda städer under värmeböljor

Luftprover: Så mycket mikroplaster andas vi in

Nu öppnar ansökan om kärnkraftsstöd – även för utländska aktörer

Gör klimatkrisen flodvågor vanligare?

Rådet: Spar vatten i dag för att klara hösten
