Dagens ETC
Poppa champagnen – Sverige har nått klimatmålen! Branschtidningar och högermedier gick i taket efter Naturvårdsverkets besked om att skogens förmåga att lagra koldioxid ökar.
Men enligt myndigheten och klimatforskare finns det ingen anledning att låta korkarna flyga.
– Det är ett allvarligt missförstånd att det skulle gå att utnyttja skogens koldioxidupptag som kompensation för oförmågan att fasa ut fossila utsläpp, säger den världsledande klimatforskaren Johan Rockström.
Text
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.