
Protester mot North Dakota access pipeline, 2024.
Bild: Kevin Wolf/AP/TTDagens ETC
En domstol i North Dakota dömde nyligen Greenpeace att betala 6,6 miljarder kronor i skadestånd till oljebolaget Energy transfer. Domen har ännu inte vunnit laga kraft, och den ifrågasätts nu av miljöorganisationen som bland annat vill få utrett om juryn påverkats av "rosa slem"-journalistik.
– Det har begåtts fel under rättegången och utslaget kommer att ifrågasättas innan slutlig dom fälls, säger David Simons, advokat på Greenpeace international.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.