Hoppa till innehållet

Klimat

Greenpeace tar klimatdomar till Europadomstolen: ”Det är galenskap”

Fanny Sannerud är en av aktivisterna som är kärande i Greenpeace klagomål till Europadomstolen .

Fanny Sannerud är en av aktivisterna som är kärande i Greenpeace klagomål till Europadomstolen .

Bild: Greenpeace

Dagens ETC

De Greenpeace-aktivister som hösten 2020 protesterade mot oljeraffinaderiet Preemraffs expansion, dömdes av svensk domstol till villkorlig fängelsedom med två års prövotid.

Nu överklagar aktivisterna domarna till Europadomstolen för mänskliga rättigheter.

– Vi vill få prövat om de oproportionerligt hårda straffen och domstolarnas schablonartade och kortfattade motiveringar är förenliga med Europakonventionen, säger samordnaren Rolf Lindahl på Greenpeace Sverige.

Kommentera

Böter och villkorligt fängelse. Det blev straffet för de Greenpeace-aktivister som under parollen ”Paris eller Preem” protesterade mot oljeraffinaderiet Preemraffs expansionsplaner i Lysekil för fem år sedan. Den fredliga aktionen var en del av den samlade svenska klimatrörelsens motstånd, och bidrog till att stoppa utbyggnaden – och därmed också besparade atmosfären ytterligare en miljon ton årliga koldioxidutsläpp. 

Fanny Sannerud, 34, var en av aktivisterna som deltog och som sedan dömts för aktionen i både tingsrätt och hovrätt. Om hon begår ett nytt liknande brott inom inom två år så riskerar hon fängelse i två månader.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.