Hoppa till innehållet

Klimat

Experten: Google friserar AI:s miljöavtryck

Bild: Dagens ETC

Dagens ETC

En vanlig AI-söknings påverkan på miljön är ”ganska liten” och är jämförbar med att titta på tv i mindre än nio sekunder. Det budskapet framgick i en välspridd artikel i dagarna – vilket har fått AI-forskaren Victor Galaz att reagera.

– Dessa siffror är friserade, säger han.

Kommentera

”Vad har en genomsnittlig AI-sökning egentligen för miljöpåverkan? Ganska liten, om man får tro Google som undersökt vatten- och energiförbrukning samt koldioxidutsläpp från det egna verktyget Gemini.”

Med de orden inleds en artikel från nyhetsbyrån TT och som nyligen spreds i flera stora svenska dagstidningar. I artikeln citeras bland annat Savannah Goodman, chef för Googles Advanced energy labs, som förklarar att en vanlig Gemini-sökning inte är mer energislukande än att ”kolla på tv i mindre än nio sekunder”.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.