
Dagens ETC
Människor som drabbades av höga elpriser under energikrisen för några år sedan är mer negativa till koldioxidskatter. Trots att elpriset inte har med koldioxidskatter att göra. Misstron förstärks av upplevelser av orättvisa. Det visar ny svensk forskning.
– Mycket av det som gör att folk är negativa till koldioxidskatt bygger på missuppfattningar, säger studiens författare, doktoranden Jens Ewald.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Säger upp sig från DN – på grund av skev rapportering om Gaza och klimatkrisen

Försvunna plastskräpet hittat – 27 miljoner ton finns i Nordatlanten

Gurgîn Bakircioglu: ”Jag blev rädd för att bli Love is blind-Ola”

Efter HD-domen mot klimataktivisterna: SD vill skärpa sabotagelagen

Regeringens vill köra över kommunerna om uranbrytning
