Dagens ETC tog prover från flera bäckar och sjöar som kommit i kontakt med Fortums vatten. Dessa skickades sedan till laboratorieförataget Eurofins för analys.
Bild: Emanuel HendalDagens ETC
Avslöjandet om att skyhöga halter PFAS läcker ut från Fortums avfallsanläggning fortsätter att uppröra. Om dricksvattenkvalitén påverkas ska principen om att förorenare betalar gälla, anser organisationen Svenskt vatten – som är kritisk till att åtgärder dröjer.
Samtidigt har varningsskyltar satts upp i Kumla efter att universitetssjukhuset genomför en hälsoutredning med utgångspunkt i Dagens ETC:s granskning.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
-
Giftigt vatten forsar ut från Fortum: ”För ett barn handlar det om en tesked”
-
Kommunordföranden reagerar på Fortums utsläpp: ”Självklart oroad”
-
Brandbilar obrukbara när PFAS-skum fasas ut
-
Länsstyrelsen duckar frågor om granskningen
-
Starka reaktioner efter avslöjandet: ”Ett jätteproblem”
-
Tidigare förbisedd PFAS sprids i oroväckande fart
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”Sverige måste prata mer om blommor och bin”
Dragkampen om kärnkraftspengarna: ”Haveri inför våra ögon”
Stridsropen skallade när staten stämdes på nytt
Kritik mot oljesponsring av vinter-OS i SVT: ”Ett hån”
Här äter Dagens ETC:s reporter ett tolv månader gammalt äpple