Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

”Att vara tyst eller rädd löser inget”

Bild: Julian Wolf Garcindo

Dagens ETC

Anabela Lemos är aktivisten som i över 20 års tid kämpat för människors, naturens och miljöns framtid. I torsdags blev hon den första miljö­försvararen att ta emot regeringens Per Anger-pris.

Återkommande övergrepp mot civila, dödsbringande översvämningar och cykloner, journalister och aktivister som försvinner spårlöst, hundratusentals internflyktingar och tusentals dödsoffer på grund av den pågående väpnade konflikten i landet, korallrev i akut fara, ohållbar exploatering av naturresurser, tjuvjakt på hotade arter samt ekosystem på gränsen till kollaps. Lägg på det till en djupt rotad och institutionaliserad korruption som effektivt sätter krokben för dem som försöker göra något gott i motvinden.

Där har du den verklighet som Anabela Lemos, klimataktivist från Moçambique, i förra veckan tog några dagar ledigt ifrån för att istället komma till Stockholm och ta emot årets Per Anger-pris, regeringens internationella pris för mänskliga rättigheter och demokrati.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser