
Dagens ETC
Den amerikanska olje- och gasjätten Exxon mobil har lobbat hårt mot EU:s skärpta klimat- och miljölagar för företag.
Och kampanjerna verkar ha burit frukt. I veckan gav parlamentet tummen upp till den svenska huvudförhandlaren Jörgen Warborns så kallade Omnibusförslag.
Den moderata EU-parlamentarikern träffade företrädare för Exxon mobil i våras och hans förslag ligger i linje med deras krav, visar en ny granskning.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Kritiken efter indragna nattåg: ”Regeringen ger hellre pengar till motorvägar och flyg”

Vägtunnel väntas gå 25 miljarder back – regeringen säger ja ändå

MP:s styrelse: ”Vi vill förbjuda superyachter”

Kritiken när EU drar Sverige inför rätta: ”Pinsamt haveri”

EU-parlamentet säger nej till vegokorv
