Två aktivister från Återställ våtmarker limmar fast sig vid en Monet-tavla på Nationalmuseum, Stockholm.
Bild: Återställ våtmarkerDagens ETC
Att sex klimataktivister utförde en aktion mot Nationalmuseum där de smetade färg på skyddsglaset till en Monettavla har stått utom tvekan. Frågan har snarare handlat om vem som burit skuld för de färgklickar som hamnade på tavlans ram.
För två veckor sedan avslutades rättegången – och på måndagen föll domen. Dagens ETC har pratat med en av de friade.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Portugals miljonböter visar priset för att bryta mot EU:s miljöregler
Ny studie: PFAS och andra skadliga ämnen finns i din mat
Bli granne med vindkraftverk – tjäna 38 000 om året
Gröna startupens kris växer – facket upprättar löneblockad
Utredare: Reduktionsplikten behöver höjas