Hoppa till innehållet

De uthängda tjejerna

Wilhelm döms – spred sexfilm på exflickvän

Bild: Privat, Christoffer Röstlund Jonsson, Skärmdumpar, Dagens ETC, Johan Nilsson/TT (montage)

Dagens ETC

Expojkvännen Wilhelm fälls för att ha spridit nakenbilder på Nova, en av tjejerna som hängt ut i slutna kanaler på nätet och som Dagens ETC avslöjat.

Straffet blir 75 timmars samhällstjänst.

– Det känns verkligen som en tyngd har lyfts från mina axlar och jag känner mig så himla glad, säger Nova efter att domen fallit.

Nova skriver i ett sms till Dagens ETC att hon är både förvånad och lättad över domen i dag mot hennes ex-pojkvän. Straffet blev 75 timmars samhällstjänst.

”Jag är lite förvånad då jag ställt in mig på att han inte skulle bli dömd, men samtidigt så himla lättad, det känns verkligen som en tyngd har lyfts från mina axlar och jag känner mig så himla glad. Jag hoppas nu bara på att han kan stå för sina handlingar och avtjäna sitt straff och låta mig vara samt att han lägger av med detta beteendet och slutar skada oskyldiga människor. Jag hoppas verkligen att detta är det sista jag hör om honom för nu kommer jag gå vidare och släppa allt det här.”

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser