Dagens ETC
Nu är det vårt grannland Danmark som får känna på Trump, men nästa gång kanske det är vi. Det menar Håkan Svenneling, utrikespolitisk talesperson för Vänsterpartiet, som anser att statsminister Ulf Kristersson borde vara tydligare i sitt stöd till Danmark och Grönland.
– Om man väljer en försiktig linje mot Trump för att inte stöta sig med honom, då betyder inte det att hans utrymme minskar, snarare tvärtom, säger Svenneling till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Ung Vänster: "Profilfrågorna kommer från oss"
Demonstranter försökte ta sig in i hemlighetsfull vapenmässa – möttes av våldshot
Vänsterakademiker stoppas från att undervisa – åtalad för hot
SD-politiker döms för hets mot folkgrupp – kallar det politiskt
Facktoppen slår tillbaka mot ministern: ”Skrämmer till tystnad”