Hoppa till innehållet

Visitationszoner

Visitationszon runt ambassader: ”Flera incidenter”

Polisens upprättar en säkerhetszon som omfattar delar av Diplomatstaden i Stockholm från klockan 15.00 den 24 mars till och med den 7 april.

Polisens upprättar en säkerhetszon som omfattar delar av Diplomatstaden i Stockholm från klockan 15.00 den 24 mars till och med den 7 april.

Bild: Anders Humlebo/TT

Dagens ETC

Polisen upprättar nu en visitationszon runt USA:s och Israels ambassader i Stockholm.

– Det kommer inte att begränsa rörelsefriheten i området, säger polismästare Annika Laestadius.

Den så kallade säkerhetszonen omfattar delar av Diplomatstaden på Östermalm mellan Strandvägen och Gärdet. Den som vistas där kan komma att bli visiterad eller få sitt fordon genomsökt, även om det inte finns konkreta brottsmisstankar.

Bakgrunden är enligt polisen en ökad hotbild på grund av USA:s och Israels krig mot Iran. Enligt Säpo finns en risk att unga personer rekryteras för att begå allvarliga våldsbrott i Sverige på uppdrag av statliga aktörer.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser