
På måndagen lämnades en utredning om internationella adoptioner till regeringen. Samma dag samlades ett trettiotal personer i en manifestation på Mynttorget i Stockholm.
Bild: Zanna NordqvistDagens ETC
Adoptionsutredningen har landat med krav på ett stopp för internationella adoptioner, att regeringen ska be om ursäkt för de kränkningar av mänskliga rättigheter som internationella adoptioner har inneburit och ett resurscenter för adopterade. Bland annat. I Stockholm samlades flera adopterade med stort hopp för förändring.
– Nu kommer vi att tala om adoption utifrån de som adopteras, säger Ellen Nyman.

Text och bild

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text och bild

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.