Hoppa till innehållet

Ebba Busch

Verständig: Läskigt – men inte en lynchmobb

Judiska centralrådets ordförande, Aron Verständig.

Judiska centralrådets ordförande, Aron Verständig.

Bild: Carlos Zaya

Dagens ETC

I helgens TV4 Nyhetsmorgon beskrev KD-ledaren Ebba Busch Palestinademonstranterna utanför en judisk skola i Stockholm för "lynchmobb".

– Ordet ”lynchmobb” är inte ett uttryck vi själva skulle använda, säger Aron Verständig, ordförande för Judiska centralrådet.

Kommentera

När KD-ledaren Ebba Busch gästade TV4 Nyhetsmorgon i helgen diskuterades Palestinademonstranternas förföljelse av civilminister Carl-Oskar Bohlin (M).

Busch riktade hård kritik mot de återkommande fredagsdemonstrationerna i Stockholm, som enligt henne utgör en ”lynchmobb”. Hon hävdade att barn vid den judiska skolan i centrala Stockholm får höra att de är ansvariga för folkmord.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.