Hoppa till innehållet

Veckans fråga

Veckans fråga: Hur påverkas barn av porr?

Maria Ahlin.
Maria Ahlin. Bild: Bild: Hasse Holmberg/TT & Abraham Engelmark

Dagens ETC

Många barn möter porr för första gången i skolmiljö. Samtidigt saknar runt hälften av landets skolor och förskolor porrfilter i sina nätverk. Nu höjs fler röster för att Sverige ska följa Storbritannien och begränsa barns möjligheter att titta på porr.

I Storbritannien är porrfilter standard i alla internet- och mobilabonnemang sedan 2014. Det är även förbjudet att producera vissa typer av aggressiv och förnedrande pornografi i landet och från och med i vår måste kommersiella porrsajter kontrollera att besökare över 18 år med hjälp av BankID eller liknande.

I Sverige saknas liknande regler, trots att en majoritet i riksdagen numera stöder ett förslag om exempelvis porrfilter i alla skolor. Sedan årsskiftet har även en grupp föräldrar samlat ihop över 23 000 namn med liknande krav under hashtaggen #porrfribarndom.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln