Dagens ETC
Sverige tar inte hotet från Trump på tillräckligt allvar. Det hävdar Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling efter det senaste utspelet från amerikanska presidenten om art ta över Grönland med militära medel.
Nu vill Vänsterpartiet att DCA-avtalet med USA ska sägas upp.
– Även om USA alltid har brutit mot internationell rätt så är det annorlunda nu, säger Håkan Svenneling till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”Känner inte en enda kvinna som inte tänker på det här hotet”
Extremvädret har nått kusten – Albin tvingades hämta hem barnen
Så klarade Susanne och Niclas tio strömlösa dygn: ”Vi är helt slut”
SD-kvinna fast med kokain – misstänks för rattfylla
Hon var på plats på rättegången i Istanbul: ”Hann knappt sätta oss ned”