Hoppa till innehållet

Vattenfall

Vänsterpartiet KU-anmäler Ebba Busch

Kristdemokraternas  partiledare Ebba Busch.

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch.

Bild: Anders Wiklund/TT

Dagens ETC

Efter beskedet att elnätsavgiften höjs kraftigt av Vattenfall och Ellevio KU-anmäler nu Vänsterpartiet energiministern Ebba Busch (KD).

– Det är tydligt att Ebba Busch hellre håller elnätsbolagen, som skinnar elkonsumenterna, om ryggen än att stå på människors sida, säger Birger Lahti (V), till Expressen.

Kommentera

Elnätsavgiften är den del av elräkningen som konsumenten inte själv kan kontrollera genom att anpassa sin elförbrukning. 

Nyligen kom beskedet från eljättarna Ellevio och Vattenfall om att den kommer höjas kraftigt, eftersom det behöver göras stora investeringar i elnätet. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.