Hoppa till innehållet

Folk och Försvar

V kritiska till S-förslag om multinationell styrka på Gotland

Hanna Gunnarsson (V), försvarspolitisk talesperson.

Hanna Gunnarsson (V), försvarspolitisk talesperson.

Bild: Claudio Bresciani/TT

Dagens ETC

Socialdemokraterna vill se en multinationell Natoledd styrka på Gotland för att ”bygga en trygg bastion i norra Europa”.

Men Vänsterpartiet är kritiska till att ha utländsk stationerad trupp i Sverige.

– Vi vill ha svenska soldater i Sverige, säger Hanna Gunnarsson (V), försvarspolitisk talesperson, till Dagens ETC.

Kommentera

En multinationell styrka på Gotland, under Natos ledning. Det föreslog Socialdemokraterna under Folk och försvars rikskonferens i Sälen på söndagen. 

– Vi behöver växla upp samarbetet i Norden och runt Östersjön och bygga en trygg bastion i norra Europa, säger partiledaren Magdalena Andersson (S) på en pressträff i Sälen. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.