
Isabell Mixter är ny skolpolitisk talesperson i Vänsterpartiet. Hon är kritisk mot Anders Ygemans (S) hållning i skolfrågan.
Dagens ETC
Anders Ygeman (S) tycker inte att det viktigaste är att förbjuda aktiebolag i skolan och precis som Centerpartiets ledare Anna-Karin Hatt vill han se valfrihet. Det får Vänsterpartiets nya skolpolitiska talesperson att se rött.
– Har de svängt i den här frågan? Är det här en flirt med Centerpartiet? undrar Isabell Mixter.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Regeringen hyllar Ukrainastöd – men kritiserar Gaza-aktivister

Dagens ETC nominerad till stort journalistpris för PFAS-avslöjanden

S: ”Inga skattesänkningar för de rikaste”

Förslaget inför kongressen: MP borde också driva kommunalt veto mot friskolor

Greta Thunberg och 170 aktivister deporterade från Israel
